O škole

Naše mateřská škola je rodinného typu, která nabízí dětem a nejen rodičům přátelské prostředí, ale také kvalitní předškolní vzdělávání. Od roku 2015 má škola svůj závazný a povinný školní vzdělávací dokument dle RVP PV s názvem ,,Barevný rok se sluníčkem''.

Mateřská škola je od 1.1. 2003 příspěvkovou organizací. Zřizovatelem je obec Dolní Zálezly se sídlem Mírové náměstí 8, Dolní Zálezly.

Prostory v krásné zrekontruované vile

Mateřská škola se nachází ve staré zrekonstruované vile, která stojí uprostřed pěkné zahrady. V této budově byla první mateřská škola otevřena již v roce 1950.

K pravidelným vycházkám je během celého roku využíváno blízké i vzdálenější okolí mateřské školy. Naše obec nabízí svou polohou i udržovaným prostředím nepřeberné náměty k výchovně vzdělávací činnosti. Vycházkové cesty často vedou okolo domů, kde některé děti bydlí, potkáváme známé lidi, které zdravíme a někteří z nich se s dětmi rádi zastaví a popovídají. Při vycházkách je možno sledovat přírodu a její změny, jak v zahradách u domů, v lesoparku u řeky Labe, nebo v lese za obcí. Děti mohou pozorovat různé druhy dopravy - silniční podél řeky, železniční - vlakové nádraží je uprostřed obce a rovněž často jezdíme s dětmi vlakem na mimoškolní akce, lodní dopravu po řece Labi. Rovněž také využíváme oploceného obecního hřiště, kam chodíme jednou až dvakrát cvičit, hrát pohybové hry a seznamovat se se základy atletiky.

Vstup do budovy je možný dvěma vchody - ze školní zahrady do přízemí budovy pro provozní zaměstnance a hlavním vchodem pro pedagogické zaměstnance, rodiče a děti. V přízemí budovy jsou všechny provozní místnosti a kuchyň. Celé přízemí proběhlo po povodních v roce 2002 rozsáhlou rekonstrukcí. V prvním patře jsou veškeré prostory pro pobyt a pedagogických zaměstnanců. Jsou zde herna, třída, místnost pro odpočinek a spánek dětí, umývárna s toaletami pro děti, sprchový kout, šatna, kancelář ředitelky, Toaleta pro dospělé (pedagogické pracovnice) a spojovací chodba, která umožňuje plynulý přechod mezi jednotlivými místnostmi. Ve druhém patře mateřské školy je obecní byt.

Mateřská škola je jednotřídní s kapacitou 20 dětí. Jednotlivé místnosti mateřské školy by byly potřeba větší, ale pomocí kvalitního vybavení a nápaditého využití všech prostorů bylo docíleno příjemného prostředí pro pobyt dětí i zaměstnanců.